|
Wass Albert: Elvsz a nyom - rszlet
![http://pctrs.network.hu/clubpicture/5/8/4/_/taltos_584751_72339.JPG](http://pctrs.network.hu/clubpicture/5/8/4/_/taltos_584751_72339.JPG)
Egy fadnt ltta meg elsnek a rohan csnakot a hat idegen gyerekkel.
Ahogy ksbb kiderlt, a gyerekek a nemzetkzi cserksztborhoz tartoztak s a Csiribkrl jttek al a folyra, jtszani. Megleltk az reg Hiribi csnakjt az gerek kztt, beleltek s beeveztek vele a vz kzepig. Ott eltrtt az cska evez s az r sodra elkapta a csnakot. Mikor a fadnt megltta a bajt, mr alig negyven-tven lpsnyire volt a csnak az tszakadt gttl. A vzess dbrgstl nem lehetett hallani, hogy kiltoztak-e a gyerekek vagy nem s ltni sem lehetett tisztn az arcukat, olyan iszony sebessggel ragadta a vz a csnakot. A fadntbe beleakadt a rmlettl a sz. Csak szrkre vlt arccal meredt a ltvnyra. A csnak a hat gyerekkel rohant neki a vzessnek s az ember ott a parton tudta, hogy nincs fldi er, ami megllthatn.
s ekkor trtnt a csoda.
Ksbb gy mesltk el a szemtank: a csnak szdt sebessggel rohant, mr ott volt a vzess fltt szinte, mr a kvetkez pillanatban al kellett volna zuhanjon a mlysgbe... s akkor hirtelen megllt. Megllt a harsog vztmeg kzepn, mintha megakadt volna valamiben. s llt mozdulatlanul. A fadnt kiltozsra felrohantak a tutajosok a gt all s kimentettk a hat gyereket. Nem ment gyorsan a ments, beletelt egy ra is, de a csnak llt mozdulatlanul, csak remegett minden deszkja a vz erejtl. Hanem abban a pillanatban, amikor az utols gyerek is kimszott belle a fltte tdobott ktlen: megrzkdott, elejvel a magasba emelkedett s alzuhant a mlysgbe. Forgccs ment szt alul a sziklkon. De a gyerekek akkor mr biztonsgban voltak.
Mg aznap elterjedt a csoda hre a krnyez kis havasalji falvak babons npe kztt. Baradlay tiszteletes este tudta meg a kovcstl. rdekldve hallgatta vgig a trtnetet s blogatott hozz, ahogy ilyenkor szoks.
– Isten – mondta – az r hatalma vgtelen.
– J-j – mosolyodott el a kovcs a papos beszden – de ha nincs ott az a kar, vagy sziklak, vagy mi a fene, ami a ladikot megakasztotta, ha nincs vletlenl pontosan azon a helyen, akkor az risten se sokat tehetett volna!
A fiatal pap szokva volt mr az ilyen beszdhez s meg se hallotta jformn. De msnap reggel valahogy eszbe jutott megint. Vletlen? Vagy Isten? Valaki hsz vvel ezeltt bevert egy clpt a gtba s valamivel ersebben verte be, mint a tbbit. A gtat elvitte kzben az rvz, de az egy clp ott maradt. Taln azrt kellett ersebben beverje annak idejn ppen ezt az egy clpt, hogy hsz v mlva megmenthesse ltala hat gyermek lett? Vletlen? Vagy Isten? Vagy mind a kett ugyanaz?
Napkzben tbbszr visszatrt hozz ez a gondolat s olyankor mindg valami furcsa nyugtalansgot rzett. Mintha valami clja lett volna ennek a gondolatnak, mintha valami feladat kapcsoldott volna hozz, csak nem tudta mg, hogy mi. Dlutn elindult szokott stjra. Kt ve, amita a teolgirl ide kerlt, ebbe az elhagyatott kis hegyifaluba, minden dlutn megtette ezt a stt. A tiszta, les leveg, az erd illata s a csnd, mely gy borult al a hegyekre, mint egy ttetsz finom vegbura, vilgos s jzan gondolatokat bresztett benne a stk alatt s szksge volt ezekre a vilgos s jzan gondolatokra. Szksge volt, mert r akart jnni minden ron arra, hogy mi a papi let feladata ezen a fldn. Azzal tisztban volt, hogy maga az egyhzi szolglat mg nem feladat, csak ktelessg. Mint ahogy a tisztviselnek is ktelessge napi nyolc rt aktk eligaztsval eltltenie egy irodban. Azonban ezen a ktelessgen bell egy feladatnak is lennie kell, ezt rezte tisztn s vilgosan. Minden embernek kell legyen egy feladata ebben az letben – ktelessgen bell, vagy azon fell is taln – mert klnben nem lenne rtelme annak, hogy l. Az emberi vilg tbb kell legyen, mint egy bonyolult szerkezet gp, melyben minden ember egy fogaskerk szerept tlti be, ezt rezte tisztn s vilgosan. Minden embernek kell legyen egy feladata, egy titkos kldetse, mely Istentl val.
Baradlay tiszteletes az Istenre gondolt, aki ott van valahol minden titok mgtt s lassan haladt megszokott svnyn a foly fel. J langyos nyri dlutn volt. Valahonnan a Csiribk fell psztorkrt bgst hozta a szl s a zldeskk gen pufk felhdarabok sztak, fehrek mint a szappanhab. A vlgyhajlat mgtt halkan zsongott a foly, zsongst szeldd szrtk az er fi s hallani lehetett tl a hegyoldalban a fadntk kurjantsait: „huuuj-ho... huuuj-ho...” s a tompa roppansokat, amikor egy-egy tutajnak val szlfa kidlt.
Az svny rendre bekanyarodott a fvlgybe. A foly zgsa flersdtt, morajj ntt s az svny fltti fenykrl ideges percegssel szraz tlevelek hullottak. A fiatal tiszteletes megllt s vgignzett a jlismert kpen. A haragoszld fenyvesoldalak meredeken szakadtak al mindkt oldalon s lbuk al selyemsznyeget tertett a rt egszen le a folyig. A foly mint egy fiatal ris tombolt sziklapartjai kztt s a dlutni napfny aranyveretknt csillogott nyugtalan vizn. Lentebb, a malomnl, kis tv szlesedett s a vzre fekete gerek hajoltak. Az tszakadt duzzasztgt sebn tbblnyi sugrban zdult al a vz, akr az olvasztott veg s zgsa remegssel tlttte meg a levegt. Az tszakadt gt megmaradt cscskhez gy tapadt hozz a kis rozoga malom, mint egy szltl ciblt szomor fszek. Isten elhagyta a malmost – gondolta a pap, ahogy ott llt az erdszlen s alnzett a vlgyre. – Vagy a malmos hagyta el az Istent? Ki tudja azt, hol kezddik el az ilyesmi...?
A vzess alatt tutajosok kopcsoltak. Rnkket cssztattak al a hegyoldalon s a hntolt fenytrzsek nyers illatt flhozta a szl a vlgyn s meglengette, mint egy napsztta, aranysrga lobogt. A pap lassan megindult a malom fel. Fehr margartk s kk harangvirgok kztt haladt lefel a rten, nha megakadt a szeme egy-egy rezg fvn s arra gondolt: mennyi zsenge kis szv, egyetlen szron. s arra gondolt: gy remegnek az emberi szvek is az let szelben s a szr, amin csngnek, Isten kis ujja. De vajon mirt rezegteti ket? Mi a clja velk? Mi a clja velem?
A part elhagyott volt. A duzzasztt vizn a malmos fehr libi szkltak. A vz zgsa elnyomott minden hangot s a foly fltt illatos kk pra lebegett, mint maga a bkessg. A malom mozdulatlanul llt s lettelenl, mint egy kopors, amit elfelejtettek betenni a fldbe. A pap az ajthoz ment, de zrva volt. Egy pillanatig tancstalanul llt ott s szeme a vzess fel kalandozott. s akkor jra az eszbe jutott a csnak dolga, amirl a kovcs beszlt volt. Ht itt, persze, itt trtnt a dolog. Valami furcsa kivncsisg a gt fel irnytotta a lpteit. S akkor a szeme egyszerre csak megakadt valamin. Az tszakadt gt tls csonkjn, egszen ell, a harsogva alzdul vz fltt valami szrkesg gunnyasztott. Egy ember. Egy ember lt ott mozdulatlanul s a vzbe bmult.
Ahogy kzelebb ment, megismerte. Az reg Hiribi volt, a halsz. Mint egy vn hajlottht gm, gy kuporodott a fldsnc szln s meg se mozdult. Csak amikor szemben vele, a ketttpett gt tls cscskn, megjelent a pap alakja, csak akkor emelte fl lassan a fejt. Hunyorgatva nzett, ahogy a vnemberek szoktak, aztn kalapjhoz emelte a kezt s a szja mozgott. De nem lehetett hallani a zgsban, hogy mit mondott. Ksbb jra mondott valamit s almutatott a vzre. A pap megrzta a fejt, kezt a flhez emelte s a vzre mutatott. A vn Hiribi megrthette, mert nem mondott tbbet semmit, csak legyintett. Aztn lassan flllt s dcgve megindult a parton lefele, a tutajosok pallja fel.
Vajon mit akarhat? – tndtt a tiszteletes. Tudta, hogy az reg tbb mint hsz esztend ta nem jrt templomba. Trtnt vele valami akkor rgen s azta haragban llt az Istennel, gy mondtk az emberek. Kvncsi volt s vrt. Nzte a hatalmas vztmeget, ahogy mint egy kristlytiszta tmb alzdult a mlysgbe s dbrgve zzdott porr odalent a fekete sziklatarajokon. jra eszbe jutott a csnak, amirl a kovcs meslt. Ha alzuhant volna, gondolta, ma hat gyerek nem lne. Hat gyerek: hat emberi let... Isten kegyelme vgtelen.
Idbe telt, amg a vn Hiribi tkerlt a palln. Amg dcgve vgigjtt a gton s megllt a pap mellett.
– Adjon Isten, Hiribi – ksznt re a pap.
Az reg csak morgott valamit, hangjt elnyelte a zgs. Aztn elre hajolt s grcss, szraz kezvel odamutatott a rohan r kzepre.
– Lt ott valamit?
Majd kzelebb hajolt a paphoz s gy ordtotta a flbe a krdst:
– Lt valamit ott?
A pap odanzett, ahova a Hiribi keze mutatott. A vastag, sima vztmb zldessrga volt s tltsz, mint az veg. Ltni lehetett alatta a simra csiszolt kveket s a kvek kztt megkapaszkod stt vizifvet, melyet csapkodva lengetett a vz ereje.
– Nem! – ordtotta bele a vnember flbe. – Semmit se ltok!
– Na azrt! – recsegte vissza az reg Hiribi s szeme jelentsen nzett a pap arcba. Egyesen a szembe nzett, sokig. Klns nzse volt, a pap nyugtalan lett tle.
– Mi kellene ott legyen?
Az regember tekintete titokzatos lett. Aztn odahajolt egszen kzel a pap archoz.
– Ott akadt meg tegnap a csnak! Pontosan azon a helyen! Ht miben akadt meg, azt mondja meg nekem?
A pap jra odafordult a vzhez. Szeme kutatva frdott az tltsz, zldessrga tmbbe s felszntotta a talajt. Sima kvek. Fcsomk. jra sima kvek. Ms semmi. Taln a harsogs okozta, vagy a sebesen rohan vz, de a papot valami furcsa szdls fogta el egy pillanatra s meg kellett fogodzzk az regember vllban.
– Na? – horkant r az reg – ht mit szl ehhez?
– Biztos, hogy ott akadt meg a csnak?
De rezte, hogy gyerekes s flszeg ez a krds. Az reg ersen rnzett.
– Mshol taln lt valamit, amiben megakadhatott volna?
Nem, mshol sem volt semmi. Se clp, se szikla, se egyb. Csak a rohan vzoszlop s alatta a simra csiszolt talaj.
– Jjjn – mondta a pap s megijedt a sajt hangjtl.
Megmarkolta a vnember zekje ujjt s hzta maga utn. Mikor mr eltvolodtak annyira a gttl, hogy nem kellett kiablni, szembe fordult vele.
– Mit akar mondani?
Az regember meghkkent.
– n? Itt a tiszteletes r kell mondjon valamit, nem n.
A pap nhny pillanatig rmeredt a barzds, fak arcra, a fogatlan csorba szjra, mely flig nyitva llt s gy mutogatta feketre vnlt nyt, mint aki csodra vr.
Aztn elfordult s a fldet kezdte szemllni.
– Az r csodlatosan mkdik – mondta gpiesen a szja, de ugyanakkor rezte, hogy amit mond, az lettelen s res.
– He! – reccsent egyet az reg Hiribi hangja – ha mst nem tud, akkor hallgasson ide: van Isten, vagy nincs Isten? Lssa ez a krds. s ezt nem lehet csak gy elintzni, hogy betanulok mint a mtysmadr nhny szt, amit msok lertak s azt aztn mindg elmondom. Mert ide hallgasson: n valamikor azt hittem, hogy van. Ez mg akkor volt, rgen, gyermekkoromban. Aztn flnttem, meghzasodtam, csaldom lett s akkor mr nem voltam tbb biztos a dolgomban, hogy van-e vagy nincs. Na s aztn akkor trtnt az velem. Tn hallott rla maga is. Tbb mint huszont ve mr annak. Betegsg verte le mind a hrom fiamat egyszerre. A doktor, akit kihoztunk volt a vrosbl, azt mondta: olyan raglyossg esett beljk, ami ellen nem talltak fl szert. A pap is eljtt hozznk s azt mondta: Isten az egyetlen segtsg.
– Tudja, n akkor nem voltam m ilyen grlszakadt, mint most. Volt egy gyes hzam, szzhsz juhom, hrom tehenem s valami kaszlim az erd alatt. Azt mondtam a papnak: ide hallgasson. Van Isten, vagy nincs? Van, felelte a pap. Ht ha van, akkor mit kvn tlnk ez az Isten? Hogy jkat tegynk s segtsnk a szegnyeken, meg miegyb, felelte a pap. Elg sok mindent mondott, n biza nem emlkszem mr r, de azt magnak gyis tudnia kell, hogy miket mondanak ilyenkor a papok. Elg az hozz, hogy n a vgin megkrdeztem azt a papot: s ha n Isten kedvben jrok, is megsegt engem? Meg, felelte a pap. n pedig mg azon a napon sztosztottam mind a szzhsz juhomat a legszegnyebbek kztt, mind a hrom tehenemet odaadtam egy-egy sokgyermekes zvegyasszonynak, akinek az urt lettte a fa. Ami kis pnzem volt, sztosztottam azt is s aztn azt mondtam: na Isten, n megtettem a magamt, gy ahogy te kvntad. Most aztn rajtad a sor! S azon az jszakn meghtt mgis mind a hrom fiam.
– Ht lssa, n akkor azt mondtam: nincs Isten. Hazudnak a papok. s egszen jl megltem a magam mdjn huszonegynehny vig gy, hogy nem volt Isten. Mert tudja, az gy van, hogy csak akkor nem lehet elbrni az letet, ha az ember nem biztos abban, hogy van-e vagy nincs. Ha az ember ide-oda tpreng ezen. Hiszi is, meg nem is, hogy nincs. De ha egyszer tudom azt, hogy nincs, akkor mr ppen olyan jl meg lehet lni mellette, mintha azt tudnm, hogy van. Bkessgben ltem hszegynhny vig, mert tudtam azt, hogy nincs. s most itt van, ni: hat ilyen idegenbl idevetdtt a gyerek ellopja a csnakomat, a csnakot odahajtja a vz a gthoz s a hat gyereknek a csnakkal egytt el kell pusztulnia, mert nincs Isten, aki meglltsa azt, ami egyszer a pusztulsba indult. s mgis megllt a csnak. s addig ll, amg kimentik belle a hat gyereket.
S akkor tovbb megy s vge. s nincs se kar, ami killjon a vzbl, se clp, se egy valamireval k, ami megakaszthatn a csnakot. Hogy az ember azt mondhatn: fene nagy szerencsjk volt! Semmi nincs. Ht lssa, tiszteletes r, ez itt a baj. Nincs Isten. J. Az n hrom fiam meghalt akkor, mert nincs Isten. De akkor mirt nem pusztult el ez a hat is? Mitl akadt meg a csnak, ott ahol semmi sincs, ami megakassza? Erre feleljen?
A vnember savszn szemei gy tapadtak a pap arcra, mintha ki akartk volna szvni belle a vlaszt.
– Nem ismerhetjk az rnak tjait – felelte akadozva a tiszteletes – gyarl emberi elmnk nem foghatja fl az szent nagysgt...
Az reg ember shajtott.
– Idefigyeljen. A tutajosok egy rsze odalent azt mondja, hogy minden csnak megakadna azon a helyen, ha hat gyermek slyval megterhelnk. k teht azt mondjk, hogy nincs Isten, csupn a vz sekly azon a helyen. A tbbi tutajos nem mond semmit, csak vonogatja a vllt. Ezek azok, akik nem biztosak benne, hogy van-e, vagy nincs. Ht most, ha lenne nekem mg egy csnakom, vgire jrnk a dolognak. Ha velem is megakadna ugyanazon a helyen, akkor azoknak lenne igazuk, akik azt mondjk, hogy nincs Isten, csak a vz sekly. Ha pedig odavesznk, akkor ez azt jelenten, hogy van Isten s hogy ez az Isten valami oknl fogva megmentette azt a hat gyereket. rti ezt, tiszteletes r? De az a baj, hogy nincs msik csnakom s gy az igazat egyb ton kellene megtudni. De hogyan? He?
Majd hogy a pap nem felelt azonnal, mg hozztette:
– Mert ha se k nincsen ott, se clp nincsen ott, akkor mi az, ami megakaszthat egy csnakot, hacsak nem...?
– Az Isten – felelte a pap csndesen s blintott – az Isten nem egy csnakot, de egy hajt is megakaszthat, Hiribi. Nem egy hajt, de egy egsz vilgot. Ha gy van kedve...
A vnember felmorgott.
– He. Ha gy van kedve! Ezt akkor mondjk a papok, ha nem tudnak felelni arra, amit az ember krdez tlk. De mondok n valamit a tiszteletes rnak – s itt az regember kiegyenestette hajlott derekt, s grcss ujjval megbkte Baradlay melln a kabtot – n nekem lehet egyszer gy kedvem, s egyszer gy, mert n ember vagyok csak.
S magnak is lehet, mert maga is csak ember. De Istennek, ha van, nem lehet.
rti?
kell tudja, hogy mit csinl s mit mirt csinl. Azrt Isten. Ha van. Mr pedig ezt tudni kellene, hallja. Mert amg tudom azt, hogy nincs, ht addig nincs. ppen gy meglek, mintha azt, hogy nincs, ht addig nincs. ppen gy meglek, mintha azt tudnm, hogy van. De ha tudom is, meg nem is, hogy van s tudom is, meg nem is, hogy nincs: gy tiszteletes r, sem lni, sem meghalni nem lehet...
Azzal megfordult s szkszns nlkl otthagyta a papot a vz partjn. Vissza se nzett, csak ment, dcgtt, mg el nem nyeltk a folyparti gerek.
Baradlay tiszteletes azon a napon semmit sem aludt. Egsz jszaka fel s al jrt a szobjban. Msnap, gy alvatlanul, kariks szemekkel, flkapaszkodott a Csiribkra, a cserksztborhoz. A hatalmas tiszts tele volt strakkal. Tizenhat nemzet lobogja lengett az rbocrudakrl. Csak gy nyzsgtt a sokfle gyerek. Baradlay megkereste a tbor parancsnokt. Egy komoly, idsebb r volt, akit maga a miniszter rendelt ki erre a feladatra. Baradlay bemutatkozott.
– Hallottam az esetrl, lent a gtnl... kezdte.
A tborparancsnok sszevonta a szemldkt.
– Az ember nem lehet elgg elrelt ennyi gyerekkel – felelte – ktezer gyerekre gyelni nem kicsisg. Egybknt a mentst vgz embereket bsgesen megjutalmaztuk – tette hozz sietve – s gondoskodtam arrl is, hogy a halsz, aki a csnak volt, szintn krtalantva legyen...
Baradlay idegesen fszkeldtt.
– Szabad lenne megtudnom annak a hat gyereknek a nevt – krdezte flszegen – mint a kzsg lelkipsztora fljegyzseket vezetek a fontosabb esemnyekrl...
– Krem, nagyon szvesen – udvariaskodott a parancsnok s elvett egy nagy knyvet – ez a tbornapl.
Baradlay fljegyezte az adatokat a noteszbe, vltott mg nhny szt, aztn elbcszott. Bcszs kzben, mintha csak gy mellkesen tenn, megkrdezte:
– s mi a vlemnye parancsnok rnak? Mi okozta, hogy a csnak ppen az utols pillanatban, kzvetlenl a mlysg fltt megllt?
A derk r meglepdve nzett a papra.
– Hogy mi okozta? Az igazat megvallva mg nem is gondolkoztam ezen. Bizonyra egy k, vagy egy olyan clp, vagy valami. Ami az ilyen tszakadt gtak helyn mindg akad.
– s mit szlna, ha azt mondanm, hogy azon a helyen nincs se k, se clp, se semmi, csak a sima, rohan vz?
A parancsnok egy pillanatig megtkzve nzett a papra, aztn elnevette magt.
– Akkor azt felelnm, hogy bizonyra rosszul tetszett megnzni a helyet. Mert ahol semmi sincs, ott nem is akadhat meg semmi. Ez csak vilgos, nem?
– Hogyne, nagyon is vilgos. Ksznm a trelmt parancsnok r.
Meghajolt s elment. A parancsnok fejcsvlva nzett utna.
Aznap este Baradlay tiszteletes elkeresett egy vadonatj iskolsfzetet s annak els lapjra gondosan, tintval bemsolta a noteszben lv adatokat:
1. Drgffy Gergely, herceg. Szletett Kassn 1900. februr 16-n. Harmadik gimnazista Budn, a Ferenc Jzsef nevelintzetben. Otthona: Esk, utols posta Eperjes. Apja nagybirtokos.
2. Vrana Basil, szletett 1899. prilis 18-n, Prgban. Negyedik gimnazista. Apja keresked. Laks: Prga, Gotthelfstrasse 193.
3. Lubovszki Kazimir, szletett 1897. augusztus 22-n, Varsban. Bcsben tanul, negyedik gimnazista. Apja llami hivatalnok. Otthona: Vars, Wolowska Ulica 87.
4. Pohrisch Gottfried, szletett 1899. jnius 6-n, Bcsben. Negyedik gimnazista. Apja bankr. Otthona: Wien, XII. Rosengasse 11.
5. Bursanu Jon. Szletett 1899. december 2-n, Bucurestiben. Apja gyvd. Otthona: Bucuresti, Str. Toma 2.
6. Habicht Herbert. Szletett 1899. janur 4-n, Knigsbergben. Apja orvos. Cmk: Knigsberg, Landstrasse 56.
Mikor ezzel megvolt, becsukta a fzetet s a fedlapra flrta nagy betkkel:
Malomgt, 1913. jlius 21.
Aztn hosszasan lt a csukott fzet eltt s gondolkodott. A kis petrleumlmpa kanca halkan sercegett az asztalon s a spadt fny hossz, fekete rnykokat vetett a btorok mg. Hirtelen elhatrozssal bemrtotta a tollat a tintatartba s lass, gondos kzzel odarta flje, mintha cmet rna: Isten.
Aztn gyorsan belkte a fzetet az asztalfikba, elfjta a lmpt s lefekdt aludni.
De msnap jra elvette a fzetet s sokig nzte a cmlapot. Aztn hirtelen egy krdjelet rajzolt az „Isten” sz el. Majd mintha megszgyellte volna magt, gyorsan kinyitotta a fzetet s a tegnapi bejegyzsek al odarta mg a kvetkezket:
– Sajt szememmel gyzdtem meg, hogy azon a helyen, ahol a csnak megakadt volt, sem k, sem clp, sem egyb kill trgy nincs, ami megakaszthatta volna. Hiribi szerint...
Itt megllt az rsban s sokig gondolkodott. Majd gyors mozdulattal kihzta az utols kt szt s gy folytatta:
„Egy helybeli reg halsz vallomsa szerint a vz azon a helyen mindenkppen tlsgosan mly ahhoz, hogy egy brmennyire is megterhelt csnak ztonyra futhasson. Egyetlen lehetsg teht...”
Itt jra abbahagyta az rst. Az ajtn kopogtak, valaki megzavarta. Ksbb kihzta ezt a hrom szt is s helyette ennyit rt csak oda: „Az r tjai csodsak.”
Nhny nap mlva kifulladt fadntk hoztk meg a papilakhoz a hrt, hogy mi trtnt az reg Hiribivel. Az urak, akik fent a Csiribkon tanyztak a sok zldinges gyerekkel, egy vadonatj csnakot kldettek neki valahonnan, krptlsul azrt a msikrt, ami ott veszett a gt alatt. Az reg gy nzte az j csnakot, mint aki elvesztette az eszt. Akik ott voltak, amikor a csnakot a szekrrl leemeltk, esksznek, hogy egyre csak az ristent emlegette. Hogy az risten kldi neki ezt a csnakot, hadarta folyton. Bizonyra el kellett vesztse az eszt, mondtk az emberek, mert csudlatos dolgokat mvelt. Elszr is megtlttt t zskot kvel s egyenknt beemelte azokat a csnakba. Aztn belelt maga is s beevezett a malomt kzepig, odig, hol a sodrs elindul. Ott eldobta messzire az evezt, lelt a padra s elkezdett hangosan nekelni. Csupa zsoltrokat nekelt. A vz pedig ragadta a csnakot, egyre sebesebben, a gt fel. Csak nekelte a zsoltrokat s a csnak egyre sebesebben siklott a vzess fel. Mikor odart, pontosan arra a helyre, ahol annak idejn a gyermekek csnakja csodlatoskppen megakadt volt, akkor felllt az reg Hiribi a vadonatj csnakban. Akik lttk, eskdtek r, hogy olyan volt az arca mint az apostoloknak. Mg akkor is nekelt, amikor a csnak alfordult vele a zgn. Belekerlt j nhny rba, amg a holttestt ki tudtk horgszni lent a tutajosok. A szp j csnak is pozdorjv trt. Biztos, mondtk az emberek, hogy eszt vesztette az reg Hiribi s gy ment a hallba.
Baradlay tiszteletes vgezte a szertartst az reg Hiribi temetsn. Nagy dolog volt, mert tulajdonkppen nem jrt volna neki papi temets, gy vltk sokan a szentesked vnasszonyok kzl. Hiszen maga vgzett az letvel. De a legtbben gy forgattk a dolgot, hogy szerencstlensg trtnt vele. Elvesztette az eszt s gy trtnt a baj. gy aztn helyet adtak neki a kztemetben.
Az emberek nem sokat rtettek abbl, amit a fiatal tiszteletes azon a napon a vn Hiribi srjnl mondott. De ez nem is tnt fl nekik klnsebben. Megszoktk mr, hogy a papoknak kln nyelvezetk van, ami a templom szmra kszlt s nem arra, hogy az egyszer npek is megrtsk. Ami feltnt nekik, az a tiszteletes hangja volt inkbb. Valaki meg is jegyezte, taln maga a kurtor:
– Nagyon rti a dolgt ez a mi papunk, meg kell hagyni. gy megadja a mdjt, mintha a tulajdon desapjt temetn.
Bizonyos fokig szerencsje volt Baradlay tiszteletesnek, hogy a vn Hiribi temetsn csak egyszer hegyiemberek voltak jelen s a szavak kztt hibt keresni kitanult ri fl nem hallotta ezt a beszdet. Mert bizony knnyen meggylhetett volna a baja a fltteseivel. gy is nagyot nzett kt vre r az reg esperes, amikor egy vizitci alkalmval thaladva a temetkerten, szeme egy fejfn akadt meg, melyen ez llott, getett betkkel:
„Itt nyugszik
Hiribi Pl
halsz
lt 66 vet
s belehalt
Istenbe
akit nem hitt
de megtallt”.
– Ht ez mifle pognysg? – hkkent meg a derk r, – ki ratta ezt a szrnysget ide? Hogyan engedhet meg ilyesmit a tiszteletes r?
A temetr is ott volt s a papra nzett, mert ratta volt fl ezeket a szavakat a vn Hiribi fejfjra. De amikor ltta, hogy a tiszteletes miknt veresedik el, csak megkszrlte a torkt s kihzta a bajbl.
– Mr tessk elhagyni, esperes r – mondta – maga kvnta, hogy ez lljk a srjn, a vn Hiribi. S mnk meg gy gondoltuk, hogy egy halott atynkfia utols krsit mgis csak teljesteni kell, nem igaz, Na meg aztn, mondottuk a tiszteletes rral, ki a rossz nyavalya r r, hogy flmsszk ide a hegyre s pont azt olvassa el, ami a vn Hiribi fejfjn szrad...?
Ht gy hzta ki a temetr a papot a bajbl azon a napon. Az esperes nem is tett rla ksbb sem emltst, annyira megtetszett neki az reg temetr felelete.
Meg is feledkezett rendre mindenki az reg tkletlen halszrl, aki maga hajkzott bele a hallba. Trtntek egyb, nagyobb s szrnysgesebb dolgok a vilgban.
De Baradlay tiszteletes bels szobjban, mlyen a knyvek alatt, a polcon, egy kis fekete fzet emlkezett az reg Hiribire, pedig a neve nem is volt belerva sehol. Azonban voltak ott sorra egyms alatt egyb adatok. Ilyenek mint:
„Eski lelkipsztor levele szerint a fiatal Gergely herceget tves korban egy megvadult htasl levetette. Csodval hatrosan maradt letben.”
Vagy: „Eski lelksz levele szerint Drgffy Gergely kezben htves korban elslt egy vadszfegyver. A goly horzsolta az arct s csak hajszlon mlt, hogy nem vgzett vele. Ugyanebben az vben leesett egy hsz mter magas jegenyefa tetejrl, ahonnan szarkafikt akart lehozni s lbficamodson kvl egyb baja nem esett.”
„1914. janur 19. Eski levl szerint a fiatal Gergely herceg vidrra vadszva beesett a jg al s csodval hatrosan meneklt meg.”
Alatta zrjelben: „rdekes lenne tudni, vajon a tbbi tt is ennyiszer vdte meg a Lthatatlan Kz?”
Majd tovbb: „Eski lelksz levele szerint Gergely herceg nem valami j bizonytvnyt hozott haza. Istennek teht nem lehet terve vele a tuds tern. De vajon hol?”
De akadtak fljegyzsek a tbbiekrl is:
„Lubovszki Kazimirrl sikerlt megtudnom annyit, hogy nyltesz, rtelmes fi, azonban csnyjei miatt mr kt iskolbl kitettk. gyesen rajzol.”
„1914. jnius 6. Pohrisch Gottfriedet apja Angliba kldte tovbbi iskolztats vgett. A bcsi magyar ref. lelkipsztori hivatal vlaszbl arra lehet kvetkeztetni, hogy a csald nem tlsgosan npszer. Zsidk. Rokonsgban vannak a Rotschild-hzzal.
„1914. jlius 1. Habicht Herbert Berlinben egy ifjsgi plyzaton els djat nyert. Tudomnyos jelleg plyamvel. A fi 15 ves.”
Vgl az utols bejegyzs:
„1914. december 6. Ma kaptam levelet az eski kollgtl, aki rtest, hogy Drgffy Lajos herceg tartalkos huszr fhadnagy az oroszok ellen vvott els tkzetben hsi hallt halt. Adjon az r bks nyugodalmat neki s valamennyinek, aki mg kvetkezik utna.”
Ezutn a fzet gy ltszik bekerlt valahova a lda fenekre, knyvek kz, vagy kitudja hova. Mindenesetre Baradlay tiszteletes nem rt bel tbbet semmit. A vilgtrtnelem sodr esemnyei ms irnyba tereltk figyelmt. Az 1914 utni esztendk borzalmas katasztrfi elhomlyostottk a malomgti csnak epizdjt.
A tiszteletes letnek arrl a szakaszrl annyit tudunk mg, hogy a kzsg, ahol lelkipsztorkodott, 1919-ben romn megszlls al kerlt. Kt vre r sszeeskvs cmn a romn rendrsg letartztatta s tbb lelksztrsval egytt a fogarasi vrbrtnbe kerlt. Innen tizenngy hnap mlva szabadult ki. Fogait kzben kipofoztk a szjbl a vallatsok sorn, szeme meggynglt, haja szlni kezdett. Szabadonbocstsa utn nhny budapesti napilap megemlkezett rla, st egy, az igazsgrt lelkesedni tud fiatal angol jsgr riportot is kzlt valamelyik msodrang londoni lapban a megknzott prdiktorrl. Aztn elmerlt is a feledsnek abba a feneketlen sttsgbe, amelybe Eurpnak azokban a lzas konjunktra-veiben az otthontalann vltaknak annyi ezrei elmerltek. 1929-ben tnt fl jra a neve, egy „Levl haza” cm rs alatt, melyet az egyik Erdlyben megjelen egyhzi lap kzlt. gy llt ott: Baradlay Kroly, littletowni ref. lelksz.
Hogy mikppen kerlt Baradlay tiszteletes ebbe a Montana llambeli kis bnyavroskba, arrl nem sokat tudunk. Valsznleg az egyhzi szervezetek tjn. 1926-ban jelent ott meg, mint segdlelksz, majd kt v mlva, 1928 tavaszn, amikor fnke 24 esztend szolglatnak slyval a vlln nyugalomba vonult, lpett az rkbe. Hvei egyszer emberek voltak. Bnyszok. Nagyobbra Eurpa hajtrttei szintn, hiszen Littletown egszen j alapts vroska volt. Mindssze 1922-ben nyilvntottk vross az alig tz vvel azeltt lteslt bnyszteleplst. Szp szmban ltek ott magyarok is s Baradlay tiszteletes r – vagy ahogy akkor neveztk: Reverend Charles Baradlay – hossz estin elbeszlgetett velk a rgi emlkekrl, az hazrl, s ami rossz volt, az lassan feledsbe merlt s csak a szp maradt meg s lt tovbb valahol a lelke legmlyn, fjdalmas honvggy nemeslve.
Baradlay tiszteletes agglegny maradt. Magnyos, furcsa ember. gy trtnhetett, hogy 1948-ban, hszves littletowni lelkszi jubileumakor mr annyi megtakartott pnze volt, hogy lete vgig knyelmesen meglhetett volna belle. A fraszt jubileumi nnepsg utn, este, dolgozszobjnak karosszkben lve el is gondolkodott ezen. Hogy mi telt el s mi van mg htra. Hogy mi volt az rtelme annak, ami eltelt s mi rtelmt lehetne mg adni annak, ami htra van. S ahogy gy a szmadson tndtt, a szmadson, amit egyszer majd valahol be kell nyjtani: valami klns, nyugtalan rzs fogta el. Mintha mindannak, ami trtnt, nem lett volna clja s rtelme. Mintha mindaz az id, ami eltelt, flslegesen telt volna el. Valahogy gy rezte magt hirtelen, mint a versenyfut, aki az utols tz percben dbben r, hogy mg semmit sem futott s ijeszt izgalom fogja el, hogy mikppen ri el a clt. De hol a cl? Mi a cl? Csak lni? Nap-nap utn? Meglni ezt s amazt, mltt vltoztatni a jelent, jelenn a jvt s baktatni, baktatni a napok htn, amg egyszer csak elfogynak s... s a semmi, vagy az Isten, vagy akrmi, egy nagy fekete szivaccsal mindent letrl, ami volt s ami trtnt?
s akkor, ahogy ott lt a karosszkben, ks jszaka s ezeken gondolkozott, egyszerre csak eszbe jutott a vn halsz Hiribi. gy ltta maga eltt rncos arct, mintha nhny perccel azeltt mondta volna csak: „ha tudom, hogy nincs Isten, ppen gy meg tudok lni vele, mintha tudom azt, hogy van. De ha tudom is meg nem is, hogy van s tudom is meg nem is, hogy nincs: akkor sem lni, sem meghalni nem lehet gy, ahogyan kell...”
Igen, hallotta tisztn a szavakat, az utols szavakat, amiket a vn Hiribi szjbl azon a rgi-rgi nyron hallott volt. „vajon n tudom-e hogy van...?” dbbent meg az reg tiszteletes ott a karosszkben, emlkbeli vn Hiribi szavain „vagy csak hiszem? Hinni nem annyit jelent-e: tudni is, meg nem is? Lm vn flesz Hiribi azrt lt, hogy fldertse magnak ezt a titkot, s amikor megtudta, amit tudni akart, belehalt a titokba. De n... n mirt ltem...? Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent? S mit tettem n, hogy megoldjam a titkot, a magamt? Hogy ne csak higgyem, hanem tudjam is...?”
S ahogy ott lt s ezeken tprengett, egyszerre csak eszbe jutott mindaz, ami az reg Hiribivel sszefggtt. Mindaz, ami harminct vvel azeltt ott abban a messzi kis erdlyi falucskban trtnt. Mindaz, amit akkor gondolt s rzett... s hirtelen, mint valami rettenetes, pnikszer flismers szakadt re hirtelen a tudat, hogy harminct ven keresztl elmulasztott valamit. Elmulasztott tovbb menni egy megtallt nyomon, mely taln Isten nyoma volt s mely elvezette volna a tudshoz. Elmulasztotta azt, ami letnek a feladata volt taln: bizonysgot szerezni arrl, kzzelfoghat bizonysgot, hogy van Isten! Hogy van, mert nyoma van, amit kvetni lehet. Hogy van, mert akar valamit. Mert cselekszik, fizikai trvnyek ellenre is, ha szksges, hogy letben tartsa azokat, akikkel terve van!
Izgalmban flugrott. Fel-al jrt, htn sszetett kezekkel. Emlkezett, hogy annak idejn adatokat rt bele egy fzetbe, s hogy ezeknek az adatoknak a nyomn kellett volna tovbb kutatni Istent, mint ahogy egy bonyolult kplet utn kutat lombikjai kztt a vegysz, az elemek titkait nyomrl nyomra kvetve. Isten is egy bonyolult kplet, melynek elemei az emberi letek, s aki az ltala megjellt letek titkt megfejti, kvetkeztetni tud a megsejtett egszre. S neki szeme eltt jellt meg az Isten hat emberi letet s htlenl megfeledkezett errl!
Izgatottan trta ssze fikjait a fzet utn. Remegett a keze: ha elvesztek az adatok, Isten nyoma is elveszett! Isten harminct vvel ezeltt otthagyta szeme eltt lba nyomt a gton, csak kvetnie kellett volna s Istent hirdetve megfeledkezett a nyomrl, mely mgtt Isten maga rejtztt, titok kdbe burkolva. Ezt a kdt, ezt kellene eloszlatni! Taln nem ks mg! Taln ez a nagy feladat, amirt lnie kellett, s lm is csak vnsgre dbbent r, akr a bolond Hiribi!
A fzet nem volt sehol. Feltrta a knyves szekrnyeket, a fikokat, mindent. A fzet nem volt sehol. Hajnalodott mr, amikor eszbe jutott egy cska reg lda fent a padlson.
A littletowni segdlelksz, egy vidm, fiatal amerikai fi, ppen reggeli tornjt vgezte a gyepen, amikor megltta az reg Baradlayt lefele jnni a padlslpcsn. Dbbenve mered re. mg ilyen regnek nem ltta soha. Arca fak volt s rncos, sz haja borzolt. Grnyedt tartssal ereszkedett al a meredek lpcsn, egyik keze a korltot markolta, msik grcssen szortott valami cska fekete fzetet. A segdlelksz gy tornaruhban odaszaladt hozz.
– J reggelt nagytisztelet uram! Nem jl rzi magt?
Az reg pap fradt arcn klns, gyerekes mosoly rngott vgig.
– Dehogynem, kedves fiatal bartom, dehogy is nem! Soha ilyen jl nem reztem magamat, higgye el! Megtalltam valamit, amit harminct vvel ezeltt elvesztettem! Mintha csak magamat talltam volna meg!
Csillogtak a szemei, akrha knnyek lettek volna benne. A keze is olyan klnsen reszketett. A segdlelksz hosszasan nzett utna s arra gondolt, amire minden fiatal gondol nha: milyen rossz lehet regnek lenni. s aztn arra: ha nyugdjba menne az reg, n lennk a littletowni lelksz...
s gy is trtnt igazn. Mg hamarabb, mint gondolta volna. Reverend Baradlay nyugdjazst krte. Vett magnak Littletown fltt, az erdk szln, egy kicsi hzat, oda tvitette minden holmijt. nmaga pedig tlevelet krt Eurpba. „tmegyek kiss, hogy megnzzem mg egyszer azt a fldet, amelyiken szlettem. s ahol lnem kellett volna, ha az emberek orszga Isten orszga lenne.” Bartai igyekeztek lebeszlni errl. „Nem j az” mondtk „visszatrni oda, ahol az ember fiatal volt. Ahol az ember valamikor otthon volt. A vilg vltozik, az emberek vltoznak s szomor az, ha idegennek rezzk magunkat ott, ahol valamikor otthon voltunk. Eurpa nagyot vltozott azta s akinek honvgya van a rgi Eurpa utn, az ne trjen vissza az jba.” gy mondtk a bartok.
De az reg Baradlay tiszteletes csak mosolygott. „Valamit elmulasztottam volt annak idejn” mondta ilyenkor „s azt most jv kell tegyem. Meg kell keressek hat embert.” „Ki tudja, hol vannak azta” csvltk a bartok a fejket „nehz ennyi id mlva megtallni valakit, kt vilghbor utn...” De az reg Baradlay csak mosolygott titokzatosan. „Istennek minden lehetsges” mondta s egy szp napon hajra lt.
Ez trtnt 1949 jniusban.
Forrs: Wass Albert: Elvsz a nyom - rszlet
| |